English
از بالاترین
رادیوها
شرکت کنندگان
مجموعه‌ها

پیامد ظهور داعش در مناسبات منطقه چیست؟ دعوای تاریخی شیعه و سنی در شکل‌گیری داعش چه میزان موثر بوده و داعش بر این دعوا چه تاثیری خواهد گذاشت؟ نقش ایران را در پیدایش داعش و تحولات اخیر چگونه می‌بینید؟ تشابهات و تضادهای حکومت ایران و داعش چیست؟ آیا منافع مشترکی دارند؟

نظرات

اگر می‌خواهید با نام مستعار نظر بدهید، پس از نوشتن نظر، نام مستعار خود را در بخش name وارد کنید، سپس گزینه I'd rather post as guest را انتخاب کنید. در این حالت هر آدرس ایمیل دلخواه (مانند a@b.com) را می‌توانید وارد کنید.

متن برنامه

داعش در حقیقت محصول دیکتاتوری نوری‌المالکی، بی توجهی به خواسته‌های سنی‌ها، کینه روسای قبایل نسبت به شیعیان در کنار نیروهای باقی‌مانده حزب بعث عراق است که با شرایطی که در سوریه به وجود آمد توانستند پایگاهی برای خود داشته باشند. همچنین حمایت مالی و نظامی کشور دیگر مثل عربستان شرایط را برای ظهور این گروه آماده کرد.

دعوای شیعه و سنی همواره در طول تاریخ وجود داشته، زمانی توسط دولت عثمانی برای تقابل با شیعیان مورد استفاده قرار گرفته و زمانی توسط دولت صفویه برای مبارزه با سنی‌ها. اکنون نیز داعش شیعه را انحرافی از اسلام معرفی می‌کند و می‌خواهد که شیعیان را از بین ببرد. در حال حاضر این جنگ بر سر قدرت و منابع نفتی است اگر این تقابل رنگ و بوی مذهبی به خود بگیرد و در منطقه گسترش پیدا کند می‌تواند بسیار برای منطقه و جهان خطرناک باشد.

زمانی که روسیه با حمایت‌های دیپلماتیک خودش و ایران با ارسال پول، نیرو و تجهزیات نظامی و تعلیم نیروهای حکومت اسد جلوی مطالبات آزادی‌خواهانه مردم سوریه ایستاد شرایط را برای ایجاد گروه‌های تندرو و خشونت طلبی نظیر داعش را فراهم کرد.

شیوه عمل داعش را می‌توان مشابه مداخلات سپاه قدس ایران در سوریه، عراق و افغانستان دانست اما این تشابه عمل دو رقیب است.